arke mühendislik

BİZ KİMİZ

arke mühendislik ofisArke Mühendislik, Mekanik Tesisat Projeleri alanında hizmet vermek amacıyla 2008 yılında Mukadder GÜLTEKİN & Aytekin GÜLTEKİN ortaklığında kurulmuştur. Geçen bu 12 yıllık süre zarfında yurt içi ve yurt dışında zincir mağazalar hariç orta ve büyük ölçekte yaklaşık 8.500.000m2 kapalı alana sahip 500’den fazla projeye imza atmıştır. 

Firmamız Mekanik Tesisat Proje tasarımı yanı sıra, saha çizimleri (Shop Drawings), sahada yapılanı projeye aktarma (As-Build), Proje Kontrolörlüğü, Proje Danışmanlığı, BIM Danışmanlık hizmetleri de vermektedir. 2017 yılından itibaren Üç Boyutlu Tasarım araçlarını (REVİT, MAGİCAD) aktif olarak kullanarak BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) teknolojisi ile sektördeki yenilikleri ve gelişmeleri projelerine yansıtan, doğru çözümleri sunan tecrübeli ve dinamik bir kadroya sahiptir. 

POLİTİKAMIZ

İnsanoğlunun öncelikle; ısınma, barınma, can güvenliği, sonrasında da eğitim, sağlık, üretim, depolama ve alışveriş hizmetleri için hayatının çok önemli bir bölümünü içerisinde geçirdikleri binaları yaşanabilir konfor alanlarına dönüştürmek, başta vizyon sahibi Yatırımcılar ve Mimarlar olmak üzere bu sektöre hizmet veren hepimizin temel görevidir. 

Yapıları inşa edip, ihtiyaçları göz önüne alırken güneş, su, rüzgar, toprak gibi dönüşebilir enerji kaynaklarından imkanlar dahilinde faydalanmak, binanın yaşam döngüsü içerisinde gelişen teknolojiyi de kullanıp enerji tüketimini en aza indirmek, yapı kullanıcısına ve gelecek kuşaklara karşı sorumluluğumuzdur. 

NE YAPIYORUZ

Firmamız, Alışveriş Merkezi, İş Merkezi, Endüstriyel Tesis, Hastane, Okul, Kamu Binası, Depo, Hangar, Konut, Tarihi Bina, Zincir Mağaza gibi yapıların Mekanik Tesisat (Havalandırma, İklimlendirme, Sıhhi Tesisat, Yangınla Mücadele Tesisatı, Doğalgaz Tesisatı, Basınçlı Hat, Kızgın Yağ vs.) tasarımlarını iki boyutlu veya üç boyutlu olarak yapmaktadır. BIM teknolojisinin önemli bir bileşeni olan REVİT Programını aktif olarak kullanmaktayız. Arke Mühendislik 3D BIM modelleme (LOD 100, LOD 200, LOD 300, LOD 400 LOD 500 Seviyelerinde), Çakışma tespiti, 4D zamanlama ve 5D maliyet tahmin hizmetlerini kapsayan BIM ile ilgili çözümler sunmakla birlikte DWG formatında hazırlanmış projeleri 3D Formatına yükseltmektedir. 

Üretici ve Satış firmaları için malzemelerin üç boyutlu Family kütüphanelerini oluşturmaktayız.

Arke Mühendislik Proje Tasarımı yanı sıra Şantiye Çizimleri (Shop Drawings) Yapıldığı Gibi Çizimler (As-Build) için saha veya uygulama firmalarına ekip oluşturmaktadır. 

Aynı zamanda Proje Danışmanlığı ve Kontrolörlük hizmeti vermekteyiz. 

Günümüzde yaşamımızı etki altına alan Salgın Hastalıklarla (Covit 19 ve benzeri) mücadele etmek amacıyla, binaların ilk kurulum aşamasında olası riskleri en aza indirecek sistemi kurmaktayız.

MEP BIM YAPI MODELLEME HİZMETLERİ

TASARIM
Mekanik Tesisat Mühendisliği uzmanlığımızı, Revit programı kullanarak şematik tasarım, tasarım geliştirme ve mimari arasında komple bir proje geliştiriyoruz. 

Tasarım aşamasında uluslararası kabul gören programlar kullanılarak projelerimizde en üst verimliliği sağlıyoruz. 

MODELLEME

2D çizimlerini REVİT Programı ile 3D modellemenin yanı sıra
Firmalar için Family (ürünlerini üç boyutlu hale getirme) kütüphaneleri oluşturmaktayız.  

SAHA ÇİZİMLERİ

İşe başlarken çakışma kontrolleri yapılarak sahada sök takların önüne geçip iş ve zaman kaybını minimuma indir maliyetleri düşürmektedir. Tam ve zamanında üretimin yapılabilmesi için gerekli planlar hazırlanarak saha ekibine iletilir. 

YAPIM HALİ VE UYUMLULUK

Alt yüklenicilerden alınan ataşmanlar veya Ekibimiz tarafından sahada alınan bilgiler kullanılarak uygulama esnasında ki değişiklikler modele dahil edilir.


Misyon

Önceliğimiz gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için, doğanın ve teknolojinin bize verdiği imkânları harmanlayıp, yenilenebilir enerji kaynaklarını ve geri dönüşüm sistemlerini ön plana çıkartarak, daha az enerji harcayıp daha verimli sistemler kurmaktır.

Vizyon

Projelerimizi hazırlarken, henüz tasarım aşamasında yatırım maliyetlerini en aza indiren, insana ve doğaya saygılı, yüksek kalite standartlarında, verimli cihaz ve malzemeleri seçerek en doğru çözümü zamanında sunmaktır.